آیا کرونا ویروس با کودکان و نوزدان مهربان تر است؟

زمانی که آمار جهانی ابتلا و مرگ افراد بر اثر ویروس کرونا را مشاهده می کنیم، کودکان و نوزادان سهم بسیار بسیار کمی را به خود اختصاص داده اند. به گونه ای که در آمارهای اصلی از ان چشم پوشی می شود. آیا این بدان معناست که باید از ابتلای کودکان و نوزادان نسبت به ویروس کرونا هراسی نداشت؟ با تیم بامبینو همراه باشید تا مرور جامعی بر همه جوانب پاسخ این سوال داشته باشیم.

آیا کرونا ویروس با کودکان و نوزدان مهربان تر است؟

آیا ممکن است بچه ها نیز ویروس کرونا را بگیرند؟

فراموش نکنید که کووید-19 که به نام ویروس کرونای جدید در جهان شناخته می شود یک بیماری جدید است و باید چیزهای جدیدی، همه روزه درباره آن بیاموزیم.

پاسخ این سوال بله است و باید یاد بگیریم این ویروس، چگونه در کودکان و زنان باردار عمل می کند. بر اساس گزاراشات نهایی سازمان جهانی بهداشت، تنها 2.4 درصد از افراد مبتلا زیر 18 سال بوده اند و بیش تر آن ها نیز خفیف بوده اند.

کرونا و بچه ها

جست و جوی سریع و سر انگشتی در دنیای اخبار، آلوده شدن یک دختر 3 ساله در سمیرم، 2 کودک در کانادا که یکی از آن ها زیر یک سال سن دارد، کودک 5 ساله در نیوجرسی، نوزادی که تنها 30 ساعت از تولد آن در چین می گذشت، را نشان می دهد. پس تصور اینکه کودکان و نوزادان نمی توانند این بیماری را بگیرند کاملا نادرست است.

ویروس کرونا خود را چگونه در نوزادان و کودکان نشان می دهد؟

با  توجه به پایان یافتن فصل سرماخوردگی و آنفلونزا و از طرف دیگر آغاز فصل حساسیت، بعید نیست که کودک شما نیز علائمی از گرفتگی بینی یا ابریزش را تجربه کند. اما ویروس کرونا باعث شده است حتی از چیزهای کوچک نیز به هراس بیفتیم. بسیاری از والدین با دیدن اولین نشانه های گرفتگی بینی و یا عطسه در کودکان خود به وحشت می افتند.

مقاله ای که در یکی از مجلات علمی معتبر جهان با بررسی میزان شدت علائم در بین دو هزار و 134 کودک در چین منتشر شده است نشان می دهد اثرات ابتلا در کودکان بسیار خفیف تر از بزرگسالان است. در این مقاله بیان شده است 4 درصد از کودکان اصلا علائم بیماری را از خود بروز نداده اند. حدود 51 درصد، یعنی بیش از نیمی از کودکان، یک بیماری خفیف را تجربه کرده اند. 39 درصد از افراد هم علائم متوسطی از خود نشان داده اند و تنها 6 درصد از کودکان در شرایط جدی قرار داشته اند.

کرونا و بچه ها

کودکان با بیماری خفیف، نشانه هایی مانند یک سرماخوردگی معمولی شامل تب، خستگی، سرفه، آبریزش بینی و عطسه داشته اند. این در حالی ست که بسیاری از بچه ها هیچ علائمی از تب نداشتند و به جای آن حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال را تجربه کرده اند.

کودکان مبتلا به عفونت متوسط، نشانه های ذات الریه، تب مکرر و سرفه هایی که عمدتا خشک هستند را از خود نشان داده اند. اما تنگی نفس مشخصی در بین این دسته از کودکان بیمار وجود نداشته است.

بیشتر بخوانید: دانستنی های نوزاد – پاسخ به اکثریت سوالهای مهم درمورد کودک و رشد

اما در اکثر مواردی که بیماری شدید گزارش شده بود ویروس با تب و سرفه همراه با علائم گوارشی مانند اسهال شروع می شود. پس از حدود یک هفته، نفس کشیدن به زحمت انجام می شود و میزان اکسیژن خون  به زیر 92 درصد کاهش می یابد.

اگر فرزند شما هر یک از این علائم را از خود نشان می دهد لازم است پیگیری های لازم برای معاینه و گرفتن تست از وی به عمل آید.

چگونه می توانیم کودکان خود را از ویروس کرونا در امان نگه داریم؟

شستن دست ها با دقت زیاد و سرعت لازم یکی از مهم ترین اقدامات اساسی برای محافظت در برابر ویروس کرونا می باشد. اما این کار برای کودکان پس از بازی های روزانه و قبل از خوردن غذا احتمالا سخت و غیرقابل تحمل می باشد.

لازم است با کودک خود ارتباط برقرار کنید و شستن دست را به یک بازی و تفریح تبدیل کنید. به آن ها یاد بدهید چگونه باید دستان خود را بشویند. حتما این کار را تا 20 ثانیه انجام دهید. می توانید از شعر و ترانه و یا بازی های مخصوص مانند درست کردن حباب برای تشویق کودکان به شستن دست استفاده کنید.

کرونا و بچه ها

به آن ها اموزش دهید حتما در هنگام عطسه و سرفه جلوی بینی و دهان خود را بگیرند. به آن ها نشان دهید که در صورت نبودن دستمال، از آرنج خم شده خود استفاده کنند و پس از آن لباس خود را عوض کنند و دست هایشان را بشویند.

نه نه نه! در این لیست، لمس کردن بینی، چشم ها و دهان را قرار دهید. شاید لازم باشد این کار را با بازی کردن و تشویق و جایزه انجام دهید تا مطمئن شوید از آن پیروی می کند. هم چنین به او یاد بدهید که نباید به دیگران بیش از حد نزدیک شود. و دیگران اجازه لمس کردن یا بوسیدن وی را ندارند.

در این مدت از بردن وی یه پارک های بازی یا سالن های مشترک ورزشی خودداری کنید. اما فعالیت های ورزشی مستقل مانند دوچرخه سواری در محیط اطراف، اسکوتر با بازی فوتبال با خواهر و برادران مطمئن و بی خطر است.

هم چنین از خارج کردن کودکان برای رفتن به خرید و اماکن پر رفت و آمد خودداری کنید. کودکان به علت بازیگوشی و کنجکاوی، کمتر به مسائل بهداشتی آگاه هستند و می توانند آن را رعایت کنند. پس هر چه کم تر از منزل خارج شوند امنیت بالاتری خواهند داشت.

درباره ویروس کرونا و بارداری چه چیزی را باید بدانیم؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه زنان باردار در معرض خطر بیش تری برای ابتلا به ویروس کرونا هستند وجود ندارد. اما به دلیل تغییرات بدن در دوران بارداری، عفونت های تنفسی می تواند به شکل حادتر و شدیدتر بروز کند.

اگر در آستانه تولد یک کودک هستید تمامی اقدامات لازم و حتی احتیاط هایی که گاها زیاده روی به نظر می رسد را برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام دهید. اگر تب، سرفه یا مشکلات تنفسی دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید. زنان بارداری که علائم ویروس کرونا را دارند در اولویت انجام آزمایش قرار دارند. افراد با نتیجه تست مثبت ممکن است نیاز به مراقبت های تخصصی داشته باشند.

آیا شیر مادر می تواند عامل انتقال ویروس به نوزاد باشد؟

تا به امروز، گزارش ها و تحقیات انجام شده نشان می دهد که شیر مادر مبتلا، حاوی ویروس کرونا نیست و نمی تواند باعث انتقال بیماری به نوزاد شود. از آن جایی که شیر مادر تمام مواد مغذی مانند ویتامین ها، مواد معدنی، آنزیم و آنتی بادی ها را به نوزاد می دهد و باعث رشد سالم و بدن قوی نوزاد می شود، این یک خبر عالی است.

بنابراین مادرانی که به ویروس کرونا مبتلا هستند  می توانند به نوزاد خود شیر دهند. اما باید اطمینان حاصل کنند که:

  1. همیشه دست ها را قبل و بعد از لمس کردن کودک بشویند.
  2. در هنگام شیر دادن به کودک، ماسک بپوشند و بهداشت تنفسی را تمرین کنند.
  3. مرتباً سطوح را تمیز و ضد عفونی کنند.

با تعطیلی مدارس چگونه باید برخورد کرد؟

شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان باعث تعطیلی مدارس در بسیاری از کشورها شده است. و مشخص نیست این تعطیلی تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. به همین دلیل پیگیری آموزش تحصیلی فرزندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بسیاری از معلمان به آموزش انلاین روی اورده اند و تلاش کرده اند مفاهیم لازم را به این روش انتقال دهند. دور بودن از فضای کلاسی و نبودن جبر موجود در آن، ممکن است باعث تنبلی کودکان و جدا شدن از فضای اموزشی شود. به همین دلیل لازم است قسمتی از مدیریت این کار را بر عهده بگیرید و از کودکتان بخواهید در طی یک زمان مشخصی از روز به کارهای مدرسه اش رسیدگی کند. هم چنین لازم است پیگیری ها و مطالبه گری را از معلم وی و در صورت لزوم از مدرسه بخواهید تا خللی در آموزش او به وجود نیاید.

بیشتر بخوانید: بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی

از دنیای اینترنت نیز می توانید کمک بگیرید و با کمک آموزش های انلاین به یاری فرزندتان بشتابید. عدم پیگیری لازم برای آموزش کودک تان می تواند او را نسبت به مدرسه رفتن دلسرد کند و در هنگام شروع دوباره کلاسها، مشکلات فراوانی را ایجاد کند.

برای این کار حتی بد نیست از کودکتان بخواهید مانند یک مدرسه رفتن تمام عیار، صبحانه بخورد. لباس بپوشد و ورزش کند.

آیا کودکان شما از ویروس کرونا می ترسند؟

اگر کودکی دارید که بنا بر سن و سال خود اطلاع زیادی از ویروس کرونا و خطرات آن ندارد، پس لازم نیست که او را آگاه کنید. تنها تلاش کنید که بر اهمیت رعایت بهداشت فردی تاکید کنید و شست و شوی دستان را برای او سرگرم کننده کنید.

اما اگر کودک تان بالغ تر است یا از بحران ایجاد شده اگاهی دارد پس لازم است با او صحبت کنید. اجازه دهید از ترس ها و تصورات خود با شما حرف بزند. صحبت کردن با شما به وی احساس امنیت خواهد داد و نقش به سزایی در آرامش وی خواهد داشت. هم چنین تلاش کنید تصورات غلطی که در ذهن ان ها جای گرفته است را تصحیح کنید و اضطراب شان را از بین ببرید.

اگر طرفدار خبرهای انلاین هستید از منابع معتبر برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید. با استفاده از این کار به کودکان خود نشان می دهید که برای آگاهی و به دست آوردن اطلاعات باید به دنبال مراجع معتبر باشند و تفاوت بین اخبار جعلی و واقعی را یاد بگیرند. این روش فرزندان شما را به یک مصرف کنننده اطلاعات باهوش و آگاه تبدیل خواهد کرد.

نژاد پرستی را به کودکان خود یاد ندهید

از آن جایی که منشا این بیماری از کشور چین شروع شده و در همه جهان رشد پیدا کرده است در رسانه های اجتماعی بازتاب های منفی بسیاری درباره چینی ها نشر پیدا کرده است. مراقب باشید شما طعمه این افکار نادرست قرار نگیرید و آن را به فرزندانتان انتقال ندهید. بچه ها باید بدانند این بیماری مانند سرماخوردگی یا انفولانزا می باشد که می تواند هر کسی را آلوده کند و وجود آن تقصیر کسی نیست.

مراقبت از خود برای مراقبت از فرزندانتان مهم است

مدیریت اوضاع، حفظ آرامش و گاها پرستاری کردن در این شرایط، از مهم ترین اقدامات برای کنترل بیماری است. خانواده به عنوان اصلی ترین بخش نهاد جامعه، نقش پر رنگی در این بازی دارد و نقش والدین نیز بسیار بسیار بیشتر. به همین دلیل لازم است برای اینکه کنترل اوضاع کماکان در دست های شما باشد  باید مراقب سلامتی خودتان نیز باشید.

لازم است در طول روز برای خود وقتی را اختصاص دهید و به سلامتی و آرامش خود رسیدگی کنید. هر چه آرامش بیشتری داشته باشید، فضای خانه گرم تر و احساس امنیت بیشتر خواهد بود.

برای این روزها خندیدن را فراموش نکنید. بازی های گروهی، دیدن فیلم های طنز و …. از هر فرصتی برای خندیدن استفاده کنید و در کنار خانواده لحظات خوبی را رقم بزنید.

هم چنین بهتر است برای تقویت حس همدلی و همکاری، با فرزندان خود کارهای مشترک انجام دهید. این کار می تواند در کاردستی درست کردن، نقاشی کشیدن یا بازی کردن با آن ها محقق شود. هم چنین می توانید از آن ها برای انجام کارهای منزل کمک بخواهید و با یک دیگر کارهای گروهی مانند پختن کیک، درست کردن سالاد، اماده کردن غدا و … انجام دهید.

با آرزوی سلامتی برای تمامی خانواده هایی که در آن، یک کودک لبخند می زند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *