آیا رشد فیزیکی کودک شما در ماه های اول تولد استاندارد و معمولی است؟

کودکان از بدو تولد تا سال های اولیه زندگی رشد بسیار سریعی دارند و به  صورت مداوم در حال یادگیری توانایی های جدید هستند. آگاهی از این توانایی ها و رشد مرحله ای او می تواند دید مناسب تری از سلامت فرزندتان به شما ارائه کند. هم چنین با دانستن توانایی هایی که کودک تان در هر مرحله دارد می توانید بازی های مختلفی با او انجام دهید که به رشد ذهنی و جسمی او کمک بیش تری کند. با تیم بامبینو همراه باشید تا مروری بر مهم ترین تغییرات فیزیکی کودکان از بدو تولد داشته باشیم.

آیا در شش ماهه اول زندگی نوزادتان هستید؟

رشد کودکان در این بازه زمانی بسیار سریع است. توانایی های اولیه رشد نوزاد در این بازه انجام می گیرد و آگاهی از نوع این توانایی ها، می تواند به رشد بهتر فرزندتان کمک کند. هم چنین در صورتی که کودک شما مشکلی داشته باشد با فهمیدن آن، در این بازه زمانی، به حل بهتر آن منجر خواهد شد.

مراحل رشد کودک

رشد کودک در یک ماهگی

در این ماه نوزاد شما توانایی حرکتی محدودی از خود نشان می دهد. در ماه اول اگر نوزادتان را تحریک کنید دست و پاهایش را به سمت داخل جمع می کند. اگر او را به پشت بخوابانیم سرش را به یک طرف نگه می دارد. آرنج خود را دورتر از بدن خود قرار می دهد. اگر دست هایش را بکشید و سعی کنید او را در حالت نشسته قرار دهید نمی تواند سر خود را ایستاده بگیرد و به سمت پشت خم می شود. اگر او را به حالت نشسته نیز قرار دهیم سر او به سمت جلو خم می شود و قوز می کند. در حالت خواب بیشتر اوقات دست های خود را مشت می کند و انگشت شست را در وسط قرار می دهد. اگر  با انگشت تان، سمت گوشه های لب او را لمس کنید برای مکیدن آن سر خود را حرکت خواهد داد.

بیشتر بخوانید: دانستنی های نوزاد – پاسخ به اکثر سوالات حوزه رشد

رشد کودک در دو ماهگی

در این ماه کودک توانایی بیش تری در نگه داشتن سر خود دارد. اگر بر روی شکم خوابیده باشد می تواند برای مدتی سر خود را ایستاده نگه دارد و به اطراف نگاه کند. کودک تا حدی می تواند اجسام را با چشم هایش دنبال کند و 180 درجه آن ها را دنبال کند. تلاش می کند انگشتان خود را باز کند و ببندد. در این سن حتی بعضی از کودکان توانایی به دست گرفتن اجسام را دارند. تولید صداهای اولیه مانند غرغره کردن اولین نشانه های برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران است.

رشد کودک در سه ماهگی

اگر به کارهای کودکتان در این ماه دقت کنید خواهید دید که بیشتر اوقات در حال بازی کردن با انگشتان خود است. دست های خود را در جلوی صورتش می گیرد و توجه زیادی به باز و بسته شدن آن ها می کند.

کودکتان توانایی بیشتری در کنترل گردن خود پیدا کرده است اما اگر او را به حالت نشسته قرار دهید هنوز سرش به سمت جلو خم می شود. در حالت خوابیده سعی می کند با پاهایش به سمت جلو ضربه بزند. احتمالا اگر او را روی شکم خود بنشانید با ضربه های متوالی به سینه شما سعی می کند سرگرم شود.

نوزاد

مهارت های ارتباطی کودک تقویت شده است. قابلیت تشخیص صدا و تصاویر را دارد. به صداهای آشنا و چهره های آشنا به خصوص والدین واکنش نشان می دهد. هم چنین لبخند زدن از زیباترین و به یاد ماندنی ترین چهره های این سن کودک تان است.

رشد کودک در چهار ماهگی

در چهار ماهگی کودکتان تمایل زیادی به برقراری ارتباط و بازی کردن دارد. برای این کار می توانید او را در جلوی آینه بگیرید تا با صحبت کردن و بازی کردن با تصویر خود سرگرم شود. در این سن کودک تان تمایل زیادی به چنگ زدن و گرفتن اجسام دارد. از گذاشتن اجسام ریز در نزدیکی کودک تان به شدت خودداری کنید زیرا هر چیزی که در نزدیکی خود می بینند را به سمت دهان خود خواهند برد.

رشد کودک در پنج ماهگی

در 5 ماهگی کودکتان به صورت کامل می تواند سر خود را ایستاده نگه دارد. در مدت زمان طولانی تری می تواند ایستاده بنشیند اما کماکان کمی به صورت جلو خم خواهد شد. اگر روی تخت یا صندلی باشد تلاش می کند اسباب بازی های خود را از بالا به سمت پایین پرتاب کند و ببیند چه اتفاقی برای آن می افتد.

اگر خوابیده باشد می تواند از سمت شکم غلت بخورد و با کمک آرنج هایش بلند شود. هم چنین تعدادی از کودکان در این سن، می توانند سینه خیز رفتن را شروع کنند و یا حتی چهار دست و پا بروند.

رشد کودک در شش ماهگی

بیشتر نوزادان تا شش ماهگی وزن خود را دو برابر کرده اند و توانایی های بسیاری در ارتباط گرفتن با دیگران دارند. چهره ها را به خوبی می شناسند و با دیدن افراد غریبه گریه نمی کنند. هم چنین با تولید صداهای مختلف و حتی گاها تقلید صدا سعی می کنند با دیگران ارتباط کلامی بگیرند. چشم های کودکتان باید در این سن، در هنگام خیره شدن به یک جهت قرار بگیرند و اگر خلاف این باشد باید با مراجعه به پزشک آن را پیگیری کنید. تقریبا همه کودکان در این سن، به راحتی می نشینند و حتی بعضی از آن ها از پایه های میز و مبل برای ایستادن کمک می گیرند.

راه افتادن کودک

شش ماهه دوم کودکتان چگونه سپری خواهد شد؟

رشد کودک در 7 ماهگی:

با توجه به رشد فیزیکی بدن کودکتان تا هفت ماهگی می توانید به او کمک کنید تا روی دو پای خود بایستد. او هم اکنون آماده است تا با تقسیم وزن روی پاهای خود، اولین گام های تمرینی خود را برای راه رفتن شروع کند. در این سن احتمالا می تواند قاشق را در دستان خود بگیرد و چند قاشق غذا بخورد. هم چنین تلاش می کند با چنگ زدن وسایل مورد نیاز خود را به دست آورد. در هنگام نشستن به راحتی می تواند بچرخد و اطراف را مشاهده کند.

راه رفتن کودک

دید رنگی او کامل شده است و می تواند گستره وسیعی از رنگ ها را تشخیص دهد. هم چنین درک بالاتری از روابط های اجتماعی کسب کرده است. شادی و ناراحتی اطرافیان را می فهمد و می تواند درک درستی از لحن گفتن شما و عبارات دستوری تان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: راه رفتن و راه افتادن کودک: کودک در چه سنی باید راه برود؟

رشد کودک در هشت ماهگی:

بسیاری از کودکان ممکن است فعالیت های خود را با تاخیر انجام دهند. اما تا هشت ماهگی انتظار می رود کودکتان بتواند به تنهایی بنشیند. در این سن حافظه او تقویت شده است و درک مناسبی از محیط اطراف خود دارد. رابطه های علت و معلولی را یاد گرفته است و می داند پرت کردن یک چیز به معنای افتادن آن است. هم چنین مفاهیم بسیاری از وسایل مانند پتو و بالشت، توپ، یا ظرف شیر خود را می داند. علاوه بر این، افراد مورد علاقه و اسباب بازی های محبوب ش را به خاطر می سپارد.

در این سن کودکتان تلاش می کند تا اسباب بازی و وسایلش را با کمک کشیدن با خود از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت دهد. تلاش کنید با تمرین راه رفتن و تاتی کردن کودکتان، به سریع تر کردن حفظ تعادل او کمک کنید.

رشد کودک در نه ماهگی:

در این سن به راحتی می توانید کودکتان را برای مدت طولانی تری با اسباب بازی هایش تنها بگذارید تا با آن سرگرم شود. در این سن ماهیچه های کودکتان قوی تر شده است و می تواند تایم طولانی تری را بنشیند. هم چنین به راحتی با خزیدن یا چهار دست و پا رفتن، حرکت می کند و به کنجکاوی درباره محیط اطرافش می پردازد. بسیاری از کودکان تلاش می کنند با گرفتن پایه های میز، مبل و تخت بایستد. اگر به او کمک کنید می تواند تا مدت طولانی تری خودش را روی مبل ایستاده نگه دارد.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

علاقه خود را به وسایل و غذاها نشان می دهد. ممکن است زمان طولانی تنها با یک وسیله بازی کند. ماهیچه های چشم او قوی تر شده و سعی می کند با چشمان خود رد وسایل در حال حرکت را بگیرد. احتمالا اسباب بازی هایی که حرکت می کنند برایش جذاب است. در حالی که با چشمانش حرکت آن را دنبال می کند تلاش می کند با چهار دست و پا رفتن آن را دنبال کند.

در نه ماهگی کودکتان توانایی بیشتری در استفاده کردن از دست های خود پیدا می کند. دست می زند و با آهنگ های ریتم شاد خوشحالی می کند. هم چنین اسباب بازی و وسایلش را به راحتی از یک دست به دست دیگر انتقال می دهد.

رشد کودک از ده ماهگی تا 12 ماهگی:

هر چه سن کودک بیشتر می شود تغییرات او نامحسوس تر می شود. هم چنین توانایی هایی که به دست می آورند ممکن است از یک دیگر متمایز باشند.

در این دوره شاهد ایستادن کودکتان برای چند لحظه خواهید بود. به مرور توانایی ایستادن او قوی تر نیز می شود و بعید نیست چند گام بردارد. بعضی از کودکان رشد سریع تری در این دوره دارند و راه رفتن را به طور کامل آموخته اند.

گفتن کلمات ساده و هم آوایی با دیگران نیز از شیرین ترین خصلت های کودکان در این زمان می باشد. علاقه زیادی به حمام کردن و تقلید رفتار پدر و مادر و یا نزدیکان خود دارد. تمایل زیادی به خواندن کتاب، صحبت به تلفن و کارهای بزرگسالانه دارد.

وزن او حدود سه برابر وزن تولد شده است و بین 1 تا 8 دندان دارد. پس راحت می توانید در حالی که مراقب او هستید به او میوه و غذاهای مختلف دهید.

ایا باید نگران سیسمونی که برای نوزاد خود خریده اید باشید؟

کودکان در برهه های مختلف زندگی، توانایی های حرکتی و جسمی مختلفی به دست می آورند. هم زمان با کسب توانایی های مختلف، رشد فیزیکی از نظر قد و وزن را تجربه می کنند.

یکی از دغدغه هایی که ممکن است با والدین همراه شود انتخاب مناسب وسایل مربوط به کودک است. این وسایل اگر خوب انتخاب نشوند ممکن است باعث آسیب رسیدن به کودک یا تحمیل هزینه جداگانه به والدین گردد.

هر چه کودکتان بزرگ تر می شود استقلال بیش تری کسب می کند و مراقبت شما نیز از وی کاهش پیدا می یابد. به همین دلیل لازم است وسایلی که در محیط اطراف وی وجود دارد، به خصوص وسایلی که متعلق به خود کودکتان است کاملا استاندارد و بدون خطر باشد.

چرا سرویس خواب و سیسمونی بامبینو مطابق با رشد کودک شماست؟

گروه بامبینو با آگاهی از استانداردهای موجود، اقدام به طراحی و تولید سرویس خواب هایی با کیفیت مناسب و ویژگی های ایده آل کرده است.

شما در مراحل مختلف رشد کودک تان لازم نیست نگران آسیب رسیدن وی از سرویس خوابش باشید.  ما نگران کودک شما هستیم. زمانی که سعی می کند در تخت خود غلت بخورد. اسباب بازی هایش را به بیرون پرتاب کند. از پایه های تخت خود بگیرد و بایستد. یا زمانی که تلاش می کند خودش از تخت بالا و پایین برود. ما در کنار او هستیم و با طراحی امن از او مراقبت می کنیم.

حتی زمانی که کودک شما کم کم قد می کشد و راهی مدرسه می شود، با طراحی استاندارد بامبینو، سرویس او هم قد می کشد و به تخت خواب نوجوان تبدیل می شود. تخت ما مراقب کودک شماست!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *