بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی

این روزها که ویروس کرونا بر کل جهان سایه انداخته و همه مردم را خانه نشین کرده است، گذراندن اوقات خوش در خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص برای کودکان که امکان بردنشان به پارک نیست، باید به فکر سرگرم کردن شان باشیم تا هم انرژی شان را تخلیه کنند و هم به شکل گیری یک رابطه صمیمی کمک کنیم. در این مقاله از بامبینو تلاش کردیم که مجموعه ای از بازی های کودکان، را در رده های سنی های مختلف گردآوری کنیم تا در این روزها بتوانید با فرزندانتان وقت بگذارید.

محتوا پنهان

بازی های کودکانه برای زیر دوسال

سفر به دنیای بو و عطرها

برای کودکان زیر دو سال کشف دنیاهای جدید همیشه جذاب است. شما می توانید کودکتان را با خود همراه کنید و بوهای مختلف را به او نشان دهید. برای این کار می توانید از ادویه ها و سبزی های خشک استفاده کنید. هم چنین بو کردن گل ها، عطرها و مواد آرایشی و بهداشتی مختلف نیز می توانید برای او جذاب باشد. این بازی را متناسب با سن کودکتان تغییر دهید. می توانید برای سنین بالاتر از او بخواهید که چشمانش را ببندد و با توجه به بوی آن حدس بزند چه چیزی در دستان شماست.

بازی های کودکانه در کرونا

سفر به دنیای حباب های سرگردان

حباب سازی و بازی کردن با آن همیشه از بازی هایی است که نه به مرور زمان قدیمی می شود و نه محدود به سن خاصی است. حتی برای بسیاری از بزرگسالان نیز این بازی بسیار جذاب است. کمی مایع دست شویی یا ظرف شویی در ظرف های حباب ساز بریزید و روی حباب های آن به هیجان و جست و خیز بروید. می توانید مسابقه ای برای ترکاندن حباب ها ترتیب دهید. یا مثلا ببینید چه کسی می تواند حباب بزرگ تری تولید کند یا اینکه حباب چه کسی دیرتر از بین می رود.

بازی-های-کودکانه-در-خانه-مخصوص-روزهای-کرونایی

موسیقی دان قاشق ها شوید

ایجاد سر و صداهای مختلف برای کودکان زیر دو سال بسیار جذاب و جالب است. پس بهتر است در این سفر مهیج اعصاب خودتان را اهنین کنید و با کودکتان همراه شوید. قاشق چوبی به دست او بدهید و به او کمک کنید که روی سطوح مختلف ضربه بزند و کشف کند که سطوح مختلف صداهای مختلفی تولید می کنند. هم چنین می توانید در چند لیوان، مقدار مختلفی آب بریزید و بر روی لبه لیوان ها بزنید. سطوح متفاوت آب داخل لیوان به علت دلایل فیزیکی صداهای مختلفی تولید می کند که می تواند برای کودک شما جذاب باشد.

بازی-های-کودکانه-در-خانه-مخصوص-روزهای-کرونایی

در جعبه اسرارآمیز چه می گذرد؟

بچه ها در سنین زیر دو سال و حتی 3 سال برای جست و جو در کشوها، کمدها، کابینت و کیف ها کنجکاو هستند.از همین کنجکاوی استفاده کنید و ساعت های مختلف او را سرگرم کنید. می توانید جعبه هایی که راحت  باز و بسته می شود را کمی ابزار و وسایل بی خطر بریزید و در اختیار او قرار دهید تا ساعت ها با آن سرگرم شود. از این کار می توانید برای اموزش رنگ ها، سایز و شمارش نیز استفاده کنید.

شیطنت با حنجره

صداهای مختلف تولید کنید و کودکتان را به آن ها جذب کنید. صداها و شکلک های عجیب باعث جذب بچه ها می شود و تلاش می کنند آن را تقلید کنند. از اسباب بازی های مختلف و عروسک های او نیز می توانید برای این کار استفاده کنید و یک نمایش ترتیب بدهید.

پارک آبی در حمام

حالا که نمی توانید به پارک آبی بروید، پس پارک ابی را به خانه تان بیاورید. زمانی که کودک تان را به حمام می برید می توانید با او آب بازی کنید. کف درست کنید و با کف شکل های مختلفی روی سرتان یا دست تان ایجاد کنید. اسباب بازی های مختلفی با او به حمام ببرید تا بتواند با آن ها بازی کند. هم چنین می توانید ظرف های مختلفی با خودتان به حمام ببرید و مشاهدات تجربی را به او نشان بدهید. مثلا به او نشان دهید که مقدار اب متفاوتی از ظرف های مختلف خارج می شود. یا مثلا به او نشان دهید که چگونه جلوی خروج آب را بگیرد.

بازی-های-کودکانه-در-خانه-مخصوص-روزهای-کرونایی

سرسره بازی در خانه

با کمک وسایلی که در خانه دارید یک سرسره کوچک درست کنید و به کمک کودک تان، اسباب بازی هایش را روی آن سر دهید و ساعت ها بازی کنید.

حمل اثاثیه راه بیندازید

به ماشین ها و کامیون های کودک تان نخ ببندید و برای جا به جا کردن آن، او را تشویق کنید. هم چنین می توانید اسباب بازی هایش را درون آن بذارید تا او آنها را به حرکت آورد. کودکان در این سن برای پر و خالی کردن وسایل مختلف بسیار علاقه مند هستند و برایشان بسیار جذاب است.

برج سازی به سبک آشپرخانه

وسایل آشپزخانه تان را که نشکن هستند بیاورید و به کودکتان یاد دهید که روی هم بگذارد و برجی از آن درست کند. سپس می توانید از یک توپ کوچک برای ضربه زدن به ان استفاده کنید و نشان گیری را به او یاد دهید.

رنگ ها رو جدا کن

چند وسیله مختلف با رنگ های متفاوت جمع کنید و به او کمک کنید تا وسایلی که رنگ های یکسانی دارند را در کنار هم قرار دهد. این بازی به دسته بندی منطق کودک و پیدا کردن شباهت بین اجزای مختلف کمک زیادی می کند. هم چنین می تواند زمینه خوبی برای اموزش رنگ به کودک تان باشد.

هم چنین می توانید چند جعبه یا رول دستمال کاغذی را رنگ کنید و به دیوار بچسبانید. سپس چند پوم پوم یا توپ متناسب با رنگ جعبه ها آماده کنید و از او بخواهید که این توپ ها را درون جعبه متناسب با رنگ آن بیندازد.

بازی با کودکان در کرونا ویروس

بازی با تکه های پارچه

با کمک تکه های مختلف پارچه یا نمد، برش های ساده ای از مثلث، مربع، دایره و … ایجاد کنید. سپس با کمک این تکه های پارچه سعی کنید اشکال مختلف مانند صورت، درخت، خانه و … درست کنید. سپس از کودک تان بخواهید این کار را تکرار کند. این بازی علاوه بر اینکه می تواند ساعت ها او را سرگرم کند نقش خوبی در نقاشی، درک او از اجسام هندسی و کار با دست دارد.

نور و سایه

با کمک یک چراغ قوه یا به کمک فلاش گوشی تان سایه های مختلفی ایجاد کنید و نظر کودک تان را به آن جلب کنید. هم چنین اگر منزل تان از نور مناسبی برخوردار است می توانید در روز از آفتاب استفاده کنید و با کمک یک آیینه نور آن را در دیوار و سقف خانه بازتاب کنید. این کار برای کودک تان حکم یک شعبده بازی را دارد و تلاش می کند نور را از روی دیوار و فرش بگیرد.

نقاشی با خوراکی ها

با کمک وسایل خوراکی می توانید او را به نقاشی کشیدن تشویق کنید. می توانید روی یک برگه نقاشی بکشید یا اینکه این کار را روی یک بشقاب یا دیس انجام دهید. برای این کار می توانید از دنت ها، شکلات های صبحانه، ماست های میوه ای، لبو و پوره های غذایی استفاده کنید.

سالاد پوم پوم

سالاد رنگارنگ و  انبر درون آن همیشه توجه کودکان را به خود جلب می کند و دوست دارند با کمک انبر برای خود سالاد بکشند. می توانید گلوله های کوچک کاموایی درست کنید و به کودک تان یک انبر بدهید تا این گلوله ها را درون ظرف مخصوص بیندازد. این بازی را می توانید با توجه به توانایی کودک تان سخت تر کنید. مثلا می توانید دهانه ظرف انتخابی را باریک تر انتخاب کنید تا کودک تان مجبور شود تمرکز بیش تری داشته باشد. هم چنین می توانید از این پوم پوم ها برای بازی های شبیه پرت کردن و بسکتبال استفاده کنید.

بازی کودکانه

پازل خودتان را بسازید.

با کمک وسایلی که در منزل دارید سعی کنید پازل های کوچکی برای کودکتان بسازید و او را سرگرم کنید.کودکان در این سن توانایی حل پازل هایی تا حدود 5 تکه را دارند. برای این کار می توانید از مقواهای بازیافتی، ظروف پلاستیکی و فیبری، نمد و … استفاده کنید. این پازل های می تواند یک شکل ساده مانند صورتک، ماشین و گل باشد.

شن های خوردنی بسازید

اگر حوصله یک تمیزکاری حسابی را در منزل دارید می توانید کمی بیسکوییت یا کیک را به صورت پوره در آورید و آن را در اختیار کودک تان قرار دهید تا حسابی سرگرم شود. اگر کودک تان از سن بالاتری برخوردار است و هر چیزی را به دهان خود نمی برد، می توانید از شن های ساحلی نیز برای این کار استفاده کنید.

مگنت های کودکتان را درست کنید

حس برداشتن و چسباندن وسایل مختلف به یخچال برای کودکان بسیار هیجان انگیز است. چند وسیله بی خطر که می تواند از اسباب بازی های خود فرزندتان نیز باشد را بردارید و با کمک یک آهنربا، آن را تبدیل به یک مگنت ویژه فرزندتان، کنید. این کار می تواند باعث هماهنگی چشم و دست و مهارت حل حل مشکل او گردد.

نجات اسباب بازی ها

کودکان از یک سال به بعد علاقه زیادی به کندن برچسب ها و چسب های مختلف دارند. گویا به دنبال کشف دنیای پشت آن هستند. می توانید تعدادی از اسباب بازی های کودکان را با کمک چسب روی یک سینی بچسبانید و از او بخواهید تا آن ها را آزاد کند.

بطری هایی که صدا می کنند

می توانید درون چند بطری اجسام مختلف بریزید و آن را در اختیار کودک تان قرار دهید. این اجسام می تواند تیله های رنگی، پوم پوم و انواع حبوبات باشد. ایجاد صداهای مختلف، اشکال و رنگ های متفاوت توجه کودک تان را جلب خواهد کرد و برای چندین دقیقه با آن ها سرگرم خواهد شد.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

بازی برای کودکان 2 تا 4 سال

قایم باشک ماسه ای

اگر کمی ماسه ساحل در منزل خود دارید می توانید علاوه بر ماسه بازی و ساختن برج های ماسه ای جذاب، از آن برای قایم باشک عروسک ها استفاده کنید. تعدادی از اسباب بازی های پلاستیکی او را در زیر ماسه ها قایم کنید و از کودک تان بخواهید آن ها را بگردد و پیدا کند. این کار می تواند کمک شایانی به تقویت بینایی و دقت کودک تان کند.

ماز چینی با چسب های رنگی

ماز مسیرهای تو در تویی هستند که بن بست های زیادی در آن وجود دارد و باید از بین این راه های بن بست، یک راه را که به مقصد می رسد پیدا کرد. این مازها یادآور دوران کودکی هستند و همیشه در پشت مجله های بچگی دیده می شدند. می توانید با استفاده از چسب رنگی یا حتی چسب برق روی سرامیک های منزل یا حیاط یک مسیر مازی شکل برای کودکتان تهیه کنید و از او بخواهید تا در این مسیر راه خود را پیدا کنید. پیچیدگی ماز را بر اساس سن و توانایی فرزند خودتان انتخاب کنید. هم چنین تلاش کنید پس از مدتی این مسیر را تغییر دهید تا برای کودک تان عادی نشود و کمکان هیجان خود را حفظ کند.

مسیر چهار دست و پایی

با کمک کاغذ رنگی، مهره های مختلف و هر چه در منزل دارید یک مسیر ایجاد کنید و از کودکتان بخواهید با 4 دست و پا روی ان هم حرکت کند. هر بار می توانید قوانین مختلفی تنظیم کنید و  به بازی تان هیجان دهید. مثلا می توانید این قانون را تعیین کنید که فقط روی مسیر سبز و زرد باید حرکت کند. یا مثلا می توانید یک تاس را رنگ کنید. تاس بیندازید و با توجه به رنگ پیش آمده، یک رنگ را حذف کنید.

این کار را می توانید با اشکال هندسی هم انجام دهید. تعدادی مربع و دایره بچینید و به شکل نامنظم در اتاق قرار دهید. سپس از او بخواهید که مثلا فقط روی دایره یا مثلا مربع ها قدم بردارد.

مکعب چینی های رنگی

یک سری مکعب های رنگی تهیه کنید. این کار را می توانید از درست کردن آن با مقواهای رنگی انجام دهید یا از جعبه های خالی در منزل استفاده کنید و آن را رنگ کنید. پروسه تهیه مکعب به خودی خود می تواند یک تفریح جذاب برای فرزندتان باشد. پس از اینکه مکعب های رنگی را درست کردید الگوی رنگی بکشید و از فرزندتان بخواهید طبق الگو مکعب ها را بچیند.

حتی اگر این کار برای تان سخت است می توانید با کمک کاغذ رنگی اشکال مربع و دایره بکشید و آن ها را قیچی کنید. سپس الگوهای مختلف را در دفتر نقاشی او بکشید تا کودک تان تلاش کند آن ها را بسازد.

بازی های ماکارونی

اگر ماکارونی های فرمی در منزل دارید می توانید با توجه به شکل آن ها برای کودک تان بازی طراحی کنید. مثلا می توانید با کمک ماکارونی های لوله ای و یک نخ، از او بخواهید که یک گردن بند درست کند. می توانید این کار را وابسته به توانایی و سن کودک تان تغییر دهید. مثلا آن ها را رنگ کنید و از او بخواهید طبق یک الگوی مشخص آن ها را نخ کند.

یا به او کمک کنید با کمک ماکارونی های پروانه ای و صدفی نقاشی بکشد. کافی ست مقداری از آن را در اختیار کودک تان قرار دهید تا با خلاقیت و رویا پردازی خود ساعت ها مشغول بازی شود.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

لمس کن و حدس بزن

یک کارت بزرگ درب دار بردارید. سپس قسمتی از آن را به اندازه دست کودک تان جدا کنید. هر بار یک اسباب بازی داخل آن قرار دهید و از کودک تان بخواهید تنها با لمس کردن آن حدس بزند که چه اسباب بازی درون آن است. برای این کار بهتر است ابتدا اسباب بازی های او را در دسترسش قرار دهید تا با لمس کردن، بتواند درک خوبی از آن به دست بیاورد.

توپ تو کجاست

یک توپ کوچک یا هر وسیله مشابه با آن را همراه با چند کاسه یا لیوانی که داخل آن مشخص نباشد بردارید. توپ را در زیر یکی از کاسه ها پنهان کنید و با حرکت دادن کاسه ها، از کودک تان بخواهید که مسیر توپ را دنبال کند و در نهایت حدس بزند توپش در زیر کدامین ظرف پنهان شده است. این بازی که شباهت زیادی با گل یا پوچ دارد، از هیجان بالاتری برخوردار است و به تمرکز و دقت کودکتان کمک بسیاری می کند.

پرش با مانع

با کمک بالشت ها و اسباب بازی ها موانع مختلف ایجاد کنید و از کودک تان بخواهید از روی آن ها بپرد. موانع را با توجه به قدرت توانایی پرش کودک تان انتخاب کنید.

این بازی می تواند تنها به پرش ختم نشود. می توانید با توجه به امکانات موجود هیجان های متفاوتی به بازی بدهید. مثلا با استفاده از یک توپ و یک دسته از او بخواهید که بدون خوردن به مانع توپ خود را حرکت دهد. یا ماشین خود را از بین آن ها جا به جا کند.

عبور از تونل مقوایی

با کمک رول های مقوایی دستمال کاغذی تونل ایجاد کنید. سپس از کودک تان بخواهید ماشین یا یک توپ کوچک را از درون آن حرکت دهد و به درون سبد بیندازد.

پرتاب سنگ تا رسیدن به هدف

یک ظرف شفاف بردارید و مقداری آب درون آن بریزید. سپس مقداری سنگ با ابعاد مختلف در اختیار کودک قرار دهید. با کمک یک ماژیک یک سطح بالاتر از آب، را علامت بزنید و از او بخواهید با پرتاب کردن سنگ داخل ظرف، سطح آب را تا علامت زده شده بالاتر بیاورد. کودک تان باید تمرین کند که دقیقا آب تا جایی که علامت زده شده است بالا بیاید. این تمرین به او یاد می دهد که سنگ هایی با حجم مختلف، مقدار مختلفی از آب را بالا می آورد و باید با توجه به سطح آب تصمیم بگیرد چه سنگی برای این کار مناسب تر است. این کار می توانید با توجه به امکانات موجود در منزل تغییر دهید.

نقاشی با رنگ های انگشتی

با استفاده از رنگ های انگشتی، شروع به نقاشی کشیدن کنید. ایده های نقاشی با اثر انگشت را می توانید در اینترنت جست و جو کنید و ایده بگیرید. حتی می توانید از خود کودک تان بخواهید که نظر دهد تا اثر انگشتش را به چه شکلی تبدیل کنید. هم چنین می توانید از او بخواهید تا دور دست و پای خودش را بکشد. و با توجه به خلاقیت خودش آن ها را شکل دهد.

این کار را می توانید با اشکال و وسایل مختلف انجام دهید. مثلا از او بخواهید دور لیوان را بکشد و آن را تبدیل به صورتک، خورشید، توپ و … تبدیل کند.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

دارت زمینی

می توانید دایره های مختلفی روی زمین بکشید مانند یک دارت و از کودک تان بخواهید یک توپ را به سمت آن پرتاب کند. هر چه این پرتاب به سمت مرکز دایره باشد امتیاز بالاتری خواهد داشت.

راهتو پیدا کن

مسیرهای پیچ در پیچ، ایجاد کنید. در انتهای یکی از مسیرها یک خوراکی بگذارید و از کودک تان بخواهید تا مسیر درست را برای رسیدن به آن انتخاب کند. این کار را می توانید با ماشین ها و اسباب بازی های مختلف هم امتحان کنید.

لبه پرتگاه

بچه ها همیشه راه رفتن روی جدول های خیابان، پله ها و بلندی ها را دوست دارند. شما می توانید از همین لذت استفاده کنید و برای او یک بازی بچینید. با کمک وسایل ابتدایی مانند دو عدد بلوک و یک تکه چوب یک مسیر ارتفاع دار ایجاد کنید. سپس از کودک تان بخواهید روی این مسیر راه برود. این کار را می توانید با کمک اسباب بازی های او هیجان انگیز هم کنید. مثلا یک سری از اسباب بازی هایش را در پایین مسیر قرار دهید و تظاهر کنید که می خواهند او را بگیرند.

رنگ ها و شکل ها رو پیدا کن

می توانید با کودکتان برای پیدا کردن رنگ ها و شکل های مختلف مسابقه بگذارید. این کار را می توانید به شیوه های گوناگون انجام دهید. یک بار به دنبال رنگ های مختلف بگردید. یک بار به دنبال شکل ها در محیط اطراف بگردید. حتی می توانید این دو را با هم ترکیب کنید و هیجان بازی را بیشتر کنید. برای مثال به دنبال دایره زرد در محیط اطراف بگردید.

این کار را در کتاب داستان های او هم انجام دهید. کتاب هایش را بیاورید و در هر صفحه تشویق کنید به دنبال یه یک شی بگردد. این کار می تواند به دقت و سرعت عملکرد کودک تان خیلی کمک کند.

تاباندن سکه

یک سکه و سینی برای غرق شدن شما و کودکتان کافی ست. یک سینی بردارید و سکه ها را در آن بتابینید. رقص سکه ها در سینی برای بچه ها همواره جذاب بوده است. می توانید هر کدام یک یا دو سکه بردارید و برای حرکت آن ها مسابقه بگذارید. مثلا هر سکه که دیرتر افتاد برنده است. یا مثلا هر کدام چند سکه داشته باشید و سکه ای که از حرکت باز می ایستد از مسابقه خارج شود. با توجه به خلاقیت خودتان این بازی را تغییر دهید و به آن هیجان دهید.

بازی برای کودکان بالای 6 سال

پیدا کردن شکل از الگوهای بهم ریخته

روی یک برگه، خطوط بهم ریخته و پیج در پیچ بکشید. سپس از کودک تان بخواهید از بین آن ها یک الگو پیدا کند و آن را رنگ کند. این کار به تجسم فضایی و رشد خلاقیت فرزندتان بسیار کمک خواهد کرد. این کار را می توانید حتی در خطوط در هم ریخته کاشی و سرامیک یا طرح چوب جست و جو کنید.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

بازی با کلمات و حروف

از زمانی که کودکتان درک مناسبی از حروف و صداها پیدا کرد می توانید این بازی را با او بکنید. یک اسم بگویید و به کودکتان کمک کنید با اخرین حرف آن اسم دیگری بگوید. سپس شما نیز همین کار را تکرار کنید. این کار به شناخت حروف الفبا و حضور ذهن کودک تان بسیار کمک خواهد کرد. این بازی برای سنین بالاتر نیز مناسب است. به مرور که این بازی را انجام دهید خواهید دید که فرزندتان آمادگی بیشتری کسب کرده است و اسامی جذاب تر و جدیدتری استفاده می کند.

برای این که این بازی تکراری نشود می توانید هر بار از موضوعات مختلف استفاده کنید. مثلا میوه، شهر و ….

نقطه بازی

نقطه بازی از بازی هایی است که همیشه از دوران قدیم در بین بچه ها محبوب بوده است. یک سری نقطه روی کاغذ بکشید و هر بار نوبتی باید یک خط بکشید. کسی که اخرین خط از یک مربع را بکشد آن مربع متعلق به او است. کسی که تعداد بیش تری مربع داشته باشد در نهایت برنده بازی است.

شماره تان را پیدا کنید

شماره های 1 تا 100 را به صورت درهم ریخته درون یک برگه بنویسید. در طرف دیگر برگه دست تان را بگذارید و دور آن را بکشید. به نوبت هر کسی یک شماره بگوید و تا زمانی که شخص مقابل آن را پیدا می کند شما فرصت دارید که دور دست تان را که در پشت صفحه کشیده اید هاشور بزنید. هر کسی که زودتر بتواند هاشور زدن الگوی دست را انجام دهد برنده است.

پانتومیم

پانتومیم هم که نیاز به توضیح ندارد. یک موضوع انتخاب کنید. سپس هر یک کلمه ای را در ذهن خود انتخاب کنید و سعی کنید با انجام نمایش کلمه تان را به شخص مورد نظر بفهانید. می توانید برای انتخاب کلمه، یک سری گزینه بنویسید و داخل یک ظرف بریزید. سپس به طور شانسی هر بار یک کلمه بردارید و آن را اجرا کنید.

اجرای پانتومیم، علاوه بر ایجاد خلاقیت باعثافزایش قدرت حل مساله ، تفکیک مساله به اجزای کوچکتر و پیدا کرن تشابهات در یک مساله می شود.

دومینو

با کمک وسایل موجود در منزل طرح های دومینو ایجاد کنید. این کار را می توانید با قوطی های کبریت، جعبه های مختلف، کتاب ها و هر چیز دیگری انجام دهید. افزایش تمرکز، ایجاد الگوهای مختلف و پرورش خلاقیت، به دست آوردن فاصله مناسب دومینو طی تجربه و ازمایش از ویژگی های برجسته این بازی است.

برج جینگا

اگر این بازی را در منزل دارید که بسیار عالی است اما اگر ندارید می توانید از دومینو یا سایر وسایل مشابه استفاده کنید.

برج سازی

با وسیله های مختلف برج های طولانی بسازید. برای این کار لازم نیست وسیله خاصی در منزل داشته باشید. فقط کافی ست نگاهی به اطراف تان بیندازید و ببینید چه چیزی برای این کار مناسب است. کارت های بازی، کتاب ها، نوارهای کاست، قوطی های کبریت، جعبه های مواد خوراکی و … از وسایلی هستند که می توانید برای این بازی مهیج از آن استفاده کنید.

لیوان چینی

لیوان های یک بار مصرف و پلاستیکی را در اختیار فرزندتان قرار دهید تا روی هم بچیند و دوباره آن را روی هم جمع کند. برای این کار هر باز زمان بگیرید تا سعی کند رکورد خود را بهتر کند.

لیوان چینی یک مسابقه جهانی است که رکوردهای ان در حد چند صدم ثانیه با هم اختلاف دارند. می توانید ویدیو های آن را در اینترنت جست و جو کنید تا  فرندتان برای این کار هم انگیزه بیش تری بگیرد و هم ایده ای در ذهنش شکل بگیرد.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

داستان پردازی در شهر کلمات

می توانید چند کلمه بی ربط انتخاب کنید و از کودک تان بخواهید با آن ها یک جمله یا یک داستان بسازد. این کار را می توانید با کلمه های پشت سر هم، هم انجام دهید. یک کلمه بگویید و هر کس به دنبال آن یک کلمه اضافه کند. سعی کنید با اضافه کردن این کلمه ها، یک داستان بسازید. جمله سازی با کلمات به هم ریخته و داستان سرایی آن، هم چنین تلاشی که برای به خاطر سپردن کلمات پشت سر هم می کنید می تواند یک تمرین ذهنی خوب برای خودتان و فرزندتان باشد.

دوز تان را بدوزید

دوز از بازی های فکری بسیار قدیمی است که همواره در تمامی نسل ها پرطرفدار بوده است. با کمک وسایل ساده و ابتدایی می توانید این بازی را طراحی و با او انجام دهید.

صندلی بازی

صندلی بازی از آن دسته بازی هایی است که من را به یاد دبستان و جشن های آن می اندازد. بد نیست شما نیز این کار را انجام دهید. یک آهنگ بگذارید و با فرزندتان شروع به صندلی بازی کنید.

با دستانتان کار بسازید

از سن 6 سالگی به بعد بچه ها عاشق کار دستی و سرگرم شدن با خلق چیزهای نو هستند. پس بهتر است شما نیز برای این کار همراه آن ها شوید. با کمک وسایل دور ریختنی و چیزهایی که در منزل دارید دست به کار شوید. برای ایده گرفتن نیز بهتر است کمی در اینترنت و شبکه های اجتماعی جست و جو کنید.

برای این کار بهتر است ببینید کودک تان چه چیزی نیاز دارد و شروع به ساختن آن کنید. این کار به کودک تان نشان می دهد که لازم نیست برای هر چیزی که نیاز داشت اقدام به خرید کند. بلکه می تواند با وسایل ساده نیز احتیاجات خود را برآورده کند. هم چنین استفاده کردن از وسیله ای که خودش ساخته به او حس اعتماد به نفس و توانمندی می دهد.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

لیزرهای کاغذی در خانه

حتما در انیمیشن ها دیده اید که در ماجراجویی های ابر قهرمان ها لیزرهای محافظ وجود دارد. مقداری نوار باریک تهیه کنید و به دیوار بچسبانید. سپس برای گذشتن از این سد نواری مسابقه بگذارید.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

قدرت فوت

با کمک بادکنک و لیوان های یک بار مصرف مسابقه هیجان انگیزی برپا کنید. باید بادکنک ها را باد کنید و با خالی کردن آن باد آن لیوان ها را جا به جا کنید. لیوان هر کس که زودتر به مقصد رسید برنده است.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

مارپیچ های فوتی

یک مسیر مارپیچی در کف اتاق درست کنید. سپس با کمک فوت کردن باید یک توپ کوچک را در این مسیر جا به جا کنید. قوانین خودتان را برای این بازی تعیین کنید و به آن هیجان و لذت بدهید.

بازی های کودکانه در خانه مخصوص روزهای کرونایی9

امیدواریم لحظات خوب و شادی را با بازی در کنار فرزندانتان، در این روزهای سخت بگذرانید. شما چه بازی دیگری را به ما پیشنهاد می دهید که برای کودکان می تواند جذاب باشد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *