راه رفتن و راه افتادن کودک: کودک در چه سنی باید راه برود؟

سال اول تولد یک کودک ، سالی پر از اتفاقات تازه و نقاط عطف در زندگی نوزاد می‌ باشد. زیرا در همان سال‌ های ابتدایی، رشد کودک با سرعت زیادی انجام می ‌شود. یکی از اتفاقات مهمی که در این مرحله از زندگی اتفاق می افتد راه رفتن کودک می‌ باشد.

اکثر نوزادان بین 9 تا 15 ماهگی شروع به راه رفتن می‌کنند، اما علایم اولیه برای شروع راه رفتن را در هفته‌ های قبل به والدین خود اطلاع می‌دهند.

راه رفتن کودک

بیشتر بخوانید: سیسمونی در اصفهان

بنابراین به پدر و مادرهایی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند توصیه می‌شود که این علایم را به خوبی بشناسند و با ایجاد زمینه‌ های مناسب برای پرورش این علایم، راه رفتن کودک خود را آسان تر کنند.

علایم اولیه راه افتادن کودک

1- نشستن و چهار دست‌وپا رفتن:

فرایند نشستن اگرچه امری عادی به نظر می‌ رسد، ولی باید دانست که نیاز به تکامل سیستم عصبی در بخش نخاع و همکاری مناسب آن با ماهیچه‌ ها مختلف مانند ماهیچه‌ های ناحیه پشت، کمر و لگن دارد.

فرایند نشستن، پیش مرحله‌ای است برای راه رفتن کودک. هر فردی قبل از راه رفتن باید بداند که چگونه بدون استفاده از دست، راست بنشیند. معمولا نشستن در کودکان حدود شش ماهگی شروع می‌شود.

مرحله نشستن هم‌زمان با مرحله چهار دست و پا رفتن صورت می‌ گیرد و کودک علاقه‌مند است که از مکانی به مکان دیگر به حالت چهار دست و پا برود. والدین کودک باید هر گونه وسیله تیز و برنده و شکستنی را از مسیر راه کودک بردارند.

2- خود را به بالا کشیدن:

اگر به کودکان حدود 9 تا 10 ماهه دقت کرده باشید می‌بینید که این دسته از کودکان علاقمند هستند که دست خود را به میز و صندلی بگیرند و خود را به سمت بالا بکشند. این کار آزمون و خطایی برای تقویت تعادل بدن و تقویت عضلات پا و هماهنگ کردن آن با قسمت فوقانی بدن می‌باشد.

کودکان در ابتدای این کار بسیار با شکست مواجه می‌شوند و به زمین می‌ خورند، اما در نهایت پس از مدتی تلاش می‌ توانند با کمک وسایلی مانند میز و صندلی و تکیه بر آن، بایستند. در همین زمان است که کودک یاد می‌گیرد که چگونه خود را کنترل کند و بر روی لگن خود بنشیند.

3- استفاده از دست:

یکی دیگر از پیش مراحل راه افتادن، استفاده کردن از دست ها می‌باشد. کودک در این مرحله می‌ آموزد که چگونه برای ایستادن (برای مدت زمانی اندک) از دست خود استفاده کند. با استفاده از دست، حفظ تعادل خود را نیز تقویت می‌کند. 

4- مرحله کروز:

یکی دیگر از تمرین‌ هایی که باید قبل از راه رفتن در کودک شکل بگیرد و با آزمون و خطا تقویت شود، حرکت دادن مستقل پا ها می‌ باشد.

کودک پس از مرحله “خود را به بالا کشیدن”، وارد مرحله‌ای می‌شود که می‌تواند خود را از یک سر میز (با کمک گرفتن از میز) به سر دیگر میز برساند که این مرحله را کروز می‌گویند.

به تدریج با تقویت عضلات پا و هماهنگی بیشتر آن با سایر اعضای بدن، مسیرهای طولانی‌تری را به این شکل طی می‌ کند. حتی والدین در این مرحله می‌ توانند دست کودک را بگیرند و به آرام قدم زدن او در فرایند راه رفتن کمک کنند.

راه رفتن کودک

غذاهای مقوی برای راه رفتن کودک

  • بلوبری: میوه ای است که سرشار از انواع مختلف ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان می باشد. می توانید آن را به صورت له و پوره شده به تنهایی به کودک خود بدهید یا اینکه به صورت ترکیبی در سس و ماست به او بدهید. 
  • آووکادو: آووکادو نیز به عنوان میوه ای که سرشار از چربی های اشباع نشده و مفید می باشد، می تواند به تقویت بدن کودک تان کمک کند. می توانید از پوره آن به تنهایی یا همراه با سالاد استفاده کنید. هم چنین اضافه کردن آن در کنار لوبیا سبز و نیمرو می تواند مناسب باشد.
  • گوشت: منبع غنی از روی و آهن می باشد. می توانید پس از اب پز کردن آن آن را به حالت پوره در آورید و به تنهایی به کودکتان دهید. یا اینکه از آن در کنار پوره نخودفرنگی و عدس استفاده کنید. هم چنین تکه های بریده شده و کباب شده آن نیز برای راه رفتن کودک مناسب می باشد.
  • کدو تنبل: کدو تنبل سرشار از ویتامین های A, C می باشد که برای راه رفتن کودک الزامی است. می توانید پوره آن را به تنهایی ب کودک خود دهید. یا اینکه در کنار سوپ و سایر غذاها و دسرها از آن استفاده کنید.
  • آلو بخارا : آلو بخارا نیز سرشار از ویتامین هایی است که برای رشد کودک و راه رفتن او مفید می باشد. می توانید از آن در کنار مرغ های رشته رشته شده استفاده کنید.
راه رفتن کودک

 چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم

1.نشستن روی چهار پایه متناسب

زمانی که نوزادتان توانست به تنهایی و بدون کمک شما بشیند او را بر روی چهارپایه مخصوصی بنشانید. چهار پایه مورد نظر باید ترجیحا بدون پشتی باشد. هم چنین قد آن باید به گونه ای باشد که پاهای کودک بتواند زمین را لمس و به آن فشار بیاورد.

در این حالت پشت کودک باشید و از او مراقبت کنید. پاهای کودک شما باید زاویه ای در حدود 90 درجه داشته باشند. می توانید چندین اسباب بازی در کنار چهار پایه قرار دهید.

کودک شما برای بازی کردن و سرگرم کردن مجبور است خم شود، وسیله را بردارد و دوباره بنشیند. این کار به غضلات او کمک می کند تا قوی شوند و برای راه رفتن آماده شوند. هم چنین این تمرین به کودک کمک می کند تا پاهایش را به شکلی قرار دهد که بتواند وزن خودش را بر روی آن ها قرار دهد.

2.استفاده از اسباب بازی برای ایستادن

اسباب بازی هایی که کودک تان به آنها علاقه مند است را در بالاتر از قد او قرار دهید. سپس او را تشویق کنید که آن ها را از شما بگیرد. این کار باعث افزایش تعادل و قدرت عضلات پای کودکتان می شود که می تواند به زودتر راه رفتن او کمک کند. 

3.ایستادن با کمک وسایل ( گشت زدن )

سعی کنید کودکتان را تشویق کنید که با کمک وسایل دیگر شروع به راه رفتن کند. با گذاشتن اسباب بازی یا خوراکی روی مبل ها او را تشویق کنید که با کمک مبل و میز راه برود. اگر کودکتان در حفظ تعادل در این مرحله مشکل دارد می توانید با گرفتن یک دست او به راه رفتن ش کمک کنید.

4.گشت زدن و شوت زدن به توپ

وقتی که کودکتان با کمک مبل و سایر وسایل در حال راه رفتن است می توانید یک توپ سبک در مسیر او قرار دهید. سپس او را تشویق کنید که به توپ ضربه بزند. سعی کنید توپ را در جهات مختلفی از پای کودک تان قرار دهید.

زمانی که توپ در پشت پای او باشد، برای ضربه زدن مجبور است پای خود را بلند کند که باعث تقویت هر چه بیشتر عضلات پا می شود. هم چنین قرار دادن توپ در هر دو طرف موجب می شود هر دو پا قوی شود. علاوه بر این حقظ تمرکز و تعادل، با تکرار این بازی به راحتی می تواند به دست بیاید. چیزی که برای راه رفتن کودک شما الزامی است.

5.به کودک کمک کنید که بنشیند.

در اوایل زمانی که کودک شروع به بلند شدن و ایستادن می کند ممکن است نتواند بشیند. این کار باعث گریه و ناراحتی او می شود. در این جالت باید نحوه نشستن را به کودک یاد دهید تا ترسی از بلند شدن و راه رفتن پیدا نکنند. غضلات پای او را به آرامی خم کنید و به او نشان دهید برای نشستن باید چه کاری انجام دهد.

6.گرفتن لگن کودکان برای حفظ تعادل و راه رفتن

مقابل کودک خود بنشینید. دستان او را به دور شانه خودتان قلاب کنید. سپس با گرفتن لگن او، کودک را به راه رفتن و گام برداشتن تشویق کنید. در مراحل بعدی می توانید حمایت خود را کم تر کنید. ارام ارام به عقب بروید تا کودکتان به سمت شما راه برود.

7.راه رفتن با کمک یا تاتی کردن

پشت کودکتان بایستید و دو دست او را بگیرید. سپس سعی کنید به او یاد دهید آرام آرام گام بردارد. این حرکت به ظاهر ساده باعث افزایش تعادل کودک و آموزش گام برداشتن می باشد. که باعث زودتر راه افتادن کودک می شود.

راه رفتن کودک

چرا زمان راه رفتن کودک مهم است؟

کودک راه رفتن را در حدود یک سالگی با طی مراحل مختلف که در بالا گفته شد یاد می‌گیرد. اما راه رفتن کودک از دو جنبه مختلف مهم می باشد. اول اینکه راه رفتن یکی از مهم ترین ابزارهای جست و جو و آگاه شدن برای کودک می باشد.

در واقع کودک با راه رفتن می تواند محیط خود را کشف کند و یادگیری او تکمیل شود. اما جنبه دوم مربوط به استقلال شخصیتی او می شود. راه رفتن کودک اولین مرحله جدا شدن و کاهش نیاز به والدین است. که به نوبه خود بسیار مهم و برای بعضی از کودکان می تواند نگران کننده باشد.

پس هر گونه تاخیر در زمان راه افتادن کودک می تواند مهم باشد. اما مشکل دیر ره رفتن کودک را می توان از دو جنبه بررسی کرد: یکی از نظر رشد جسمانی و عضلانی، دومی از نظر روانی. در صورتی که کودک تمامی مراحل رشد خود را به خوبی طی کرده باشد نباید نگران رشد جسمانی او در این قضیه باشیم. بلکه باید ببینیم چه ترس هایی باعث نگرانی کودک در راه رفتن می شود.

بزرگترین ترس راه رفتن کودک از چیست؟

در زیر تلاش خواهیم کرد که مهم ترین دلایل روانی که در زمان راه رفتن کودک باعث تاخیر می شود را بیان کنیم:

اضطراب جدایی: کودک تان نگران گم شدن و دور شدن از والدین دارد. به این دلیل سعی می کند نزدیک شما بماند و از راه رفتن خودداری می کند.

دلبستگی ناایمن: وجود اختلالات دلبستگی در کودکان باعث می شود که نتوانند از مادر خود جدا شوند و راه بروند.

تجربه‌های منفی: ممکن است در هنگام شروع برای راه رفتن دچار صدمه و آسیب جدی شده باشد. این خاطره باعث ترس شدیدی در کودک می شود که تلاش می کند از راه رفتن امتناع ورزد.

عدم حمایت والدین: کودک برای راه رفتن نیاز به تمرین و حمایت والدین دارد. در صورتی که والدین حمایت و پشتیبانی لازم را از این قضیه نکنند باعث ترس در کودک می شوند. که می تواند به تاخیر در راه رفتن او منجر شود.

ترس‌های والدین: همان گونه که عدم حمایت والدین به انازه کافی می تواند مشکل ساز باشد، ترس و احتیاط بیش از ندازه آن نیز می تواند باعث بروز اختلال در راه رفتن کودک شوند. کودک باید تجربه کند. زمین بخورد. کمی آسیب ببیند تا راه رفتن را به خوبی بیاموزد.

راه رفتن کودک

علت پا نگرفتن نوزاد چیست؟

برای اینکه کودک و نوزاد شما بتواند به درستی بایستد  و گام بردارد به رشد و کارکرد درست 3 بخش اصلی نیاز دارد:عملکرد بخش اسکلتی، مخچه و مغز.

اگر کودک شما دندان درآورده است نشان دهنده این است که بخش اسکلتی خوب عمل می کند.

اگر کودک در سن مخصوص خود که در بالا گفته شد بتواند به درستی بنشیند؛ گردن گرفته باشد؛ و بتواند چهار دست و پا راه برود نشان می دهد که عملکرد مغز و مخچه نیز به درستی انجام می گیرد.

هم چنین دقت داشته باشید که کمبود ویتامین ها و مواد مغذی نیز می تواند باعث پا نگرفتن نوزاد شود.علاوه بر اینها گاهی استفاده از روروک باعث تاخیر در راه رفتن بچه ها می شود.