جنگ با استرس کرونا با سلاح نقاشی های کودکانه

دنیای ارتباطات و سیل اطلاعاتی که همه روزه بر ما وارد می شود، همیشه همراه با خبرهای بسیار، در زمینه های مختلف است. امروز نیز با توجه به فراگیر شدن و مشکلات ناشی از کرونا، خبرهای مختلفی از رسانه های متعدد،  درباره جوانب مختلف آن انتشار داده می شود. در بسیاری از موارد، کودکان نیز همراه والدین خود هستند و این اخبار را می شنوند. با تیم بامبینو همراه باشید تا درباره استرس ناشی از این حجم از اخبار ناخوشایند در کودکان و روش صحیح برخورد با آن نکاتی را بیاموزیم.

چرا باید نگران استرس کودک مان در مقابل اخبار کرونا باشیم؟

کودکان درک درست و کاملی از دنیای بیرون از محل زندگی خود ندارند. به همین دلیل گاهی یک مساله را به شدت ساده یا به شدت پیچیده در ذهن خود شکل می دهند. عدم آگاهی و درک مناسب از میزان مرگ و میر و شیوع کرونا در جهان، می تواند باعث ترس و اضطراب وحشتناکی در دنیای کودکانه آن ها گردد.

این ترس و اضطراب، می تواند باعث آشفتگی کودک گردد و رفتارهای روزانه وی مانند خوابیدن، خوردن، بازی کردن و… را دچار مشکل کند. تداوم چنین حالتی باعث آسیب رسیدن به فرآیند رشد و تکامل وی می گردد. هم چنین اگر این اضطراب و استرس شدید باشد می تواند اثری طولانی تر در ضمیر ناخودآگاه کودک باقی بگذارد، که خود نقش بسیار مهمی در مشکلات وی در زمان آینده و حتی جوانی و میان سالی بازی می کند.

متاسفانه بسیاری از والدین از نتیجه این اضطراب و استرس کودک خود آگاه نیستند و حتی از گریه و ترس کودک شان حس خوشایندی می گیرند و با آن می خندند. حتی والدینی دیده شده اند که فیلم های ترس کودکانشان از کرونا، را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند و حتی به آن دامن زده اند. اما اقدام درست چیست؟

تاثیر کرونا بر کودکان

رنگ های نقاشی استرس تان را کم می کنند

چه باور کنیم یا نه، تحقیقات بسیاری نشان داده اند که نقاشی کشیدن نقش بسیار پر رنگی در کاهش استرس و اضطراب افراد بازی می کند. این اثر نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز مشاهده شده است و از آن، در درمان و یا کاهش بسیاری از مشکلات مانند افسردگی و اضطراب استفاده می شود. اثر بخشی رنگ ها و نقاشی کشیدن مانند پخش موسیقی در محیط های مختلف است که کارنامه مثبتی از خود نشان داده است.

نتایج آزمایشات انجام شده بر روی سطح استرس و نگرانی کودکان سرطانی، پرخاش جویی کودکان پسر در یک مدرسه ابتدایی، اضطراب و استرس در کودکان ابتدایی و … همگی نشان می دهد که نقاشی کشیدن، اثر بخشی بسیار مثبتی در رفتار کودکان دارد. و می تواند به عنوان یک روش درمانی در نگرانی ها و مسایل کودکان به کار گرفته شود.

تاثیر کرونا بر کودکان

چگونه با نقاشی واکسن کرونا برای کودکان مان بسازیم

همین که کودک خود را به نقاشی کشیدن مداوم و مشغول کردن او، با رنگ های مختلف تشویق کنید نتیجه بسیار مهم و کاربردی مشاهده خواهید کرد. استفاده از رنگ های مختلف، به خصوص رنگ های شاد و زنده، نقش به سزایی در آرامش وی بازی می کند. سعی کنید در هنگام نقاشی کشیدن فرزندتان محیط آرامش بخشی برای او ایجاد کنید و تا حد امکان سر و صداهای محیطی مانند تلوزیون و گوشی همراه را حذف کنید. در مقابل می توانید یک موسیقی آرامش بخش و بی کلام در فضا پخش کنید.

ذهن کودکتان را با نقاشی بخوانید

اگر نشانه های اضطراب و نگرانی در مقابل بیماری کرونا در کودکتان به وضوح دیده می شود، از او بخواهید تصورات ذهنی و ترس های خود را در نقاشی هایش به نمایش بگذارد. پس از این کار، با او درباره چیزی که کشیده است صحبت کنید. سعی کنید تصور درستی از کرونا و خطرات آن به او بدهید. این نشانه ها می تواند حتی خودش را در رنگ هایی که در نقاشیش استفاده می کند، نشان دهد. استفاده از رنگ های سرد و تیره، نشان از نگرانی و ترس های پنهانی او دارد که با توجه به شخصیت کودکتان، آن را بروز نداده است.

این روند را به صورت مداوم ادامه دهید. از او بخواهید در نقاشی هایش نشان دهد که چگونه می تواند به جنگ با این بیماری برود. خودش را در قالب قهرمانی رسم کند که با رعایت نکات لازم توانسته است این بیماری را شکست دهد. نقاشی کشیدن با این موضوع می تواند نقش بسیار بالایی در کاهش اضطراب و نگرانی های او ناشی از کرونا داشته باشد. هم چنین می توانید از او بخواهید برای روزهای بعد کرونا داستان و رویاپردازی کند. کارهایی که دوست دارد بعد از ایام قرنطینه انجام دهد را نقاشی کند. با این روش شما به او نشان می دهید که باید امید داشته باشد و این روزگار سخت نیز به پایان می رسد.

هم چنین می توانید بازی های مختلف را با کمک نقاشی انجام دهید. از قوه ابتکار و خلاقیت خود برای این طراحی این بازی ها استفاده کنید و ساعت ها خودتان و کودک تان را سرگرم کنید. هم چنین می توانید در اینترنت جست و جو کنید و از آن ها ایده بگیرید. خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم:

بیشتر بخوانید: بازی های کودکانه در خانه، برای روزهای کرونایی

تاثیر کرونا بر کودکان

من مسئول کودکم هستم

کودکان موجودات لطیف و حساسی هستند که شناخت آن ها از محیط اطرافشان تکامل نیافته است. آنان هنوز به صورت کامل توانایی ابراز احساسات، افکار، نگرانی و خشم های خود، درباره موضوعات مختلف ندارند. ممکن است بازخورد این احساسات را با رفتارهای پرخاش گرانه یا انزوا طلبانه بروز بدهند. از طرفی این سیل حجیم اطلاعات و اخبار بد که هر روزه بر سر ما وارد می شود، کودکانمان را نیز تهدید می کنند. بسیاری از والدین از مضرات این اتفاق آگاه نیستند و کنترلی در برابر آن ندارند.

شما به عنوان والدین وی و کسی که توانایی نگهداری و پشتیبانی از یک کودک را دارد، در برابر این قضیه مسئول هستید. تا حد امکان کودکان خود را از این سیل خبرهای بد به دور نگه دارید. اگر توانایی کاملی در کنترل این وضعیت ندارید باید آگاه باشید که کودک شما توانایی ابراز احساسات خود را به درستی ندارد و باید در این راه به او کمک کنید تا دچار اضطراب ها و استرس های آشکار و نهان نشود. فراموش نکنید ریشه های این ترس می تواند بسیار عمیق باشد و اثرات خود را در مراحل آینده رشد و زندگی وی نشان دهد. پس یک والد بی تفاوت نباشید. آینده کودک شما در دستان شماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *